Domácí spotřebiče - co sem vše patří?

Malé spotřebiče do 50 cm:

Vysavače, čistící a šicí stroje, žehličky, mikrovlnné trouby, fritovací hrnce, kuchyňské roboty, rychlovarné konvice, váhy, hodiny, přístroje pro péči o tělo a vlasy, fotoaparáty a videokamery, rádia, elektrické a elektronické hračky, videohry a herní konzole, satelitní přijímače, telefonní ústředny, prodlužovací a propojovací kabely

Velké spotřebiče nad 50 cm:

Pračky, myčky, sušičky, šicí stroje, sporáky, trouby, grily, topidla, zahradní sekačky, domácí kina, reproduktorové systémy, el. hudební nástroje, počítačové sestavy, servery, kopírovací zařízení a velké tiskárny, elektrické sauny, solária, masážní křesla, rotopedy a elektrokola

Proč recyklovat?

Přeměna odpadu na něco, co můžeme znovu využívat – to je recyklace. Šetříme tím nejen nerostné suroviny, ale i energii, která by byla k těžbě potřeba. V dnešní době se zkracuje životnost elektrických spotřebičů a zvyšuje se tedy jejich obrat.

Odbornou recyklací šetříme půdu před kontaminací, životní prostředí před uvolňováním emisí a tím i své zdraví.

PS: Pokud na produktu najdete přeškrtnutou popelnici znamená to, že tento výrobek nepatří do popelnice na směsný odpad, ale je určen k ekologické recyklaci. 

Věděli jste, že se ze staré pračky dá znovu využít: 23 kg železa, 9 kg plastů a 22 kg betonu?

Jak probíhá recyklace a kam odvézt?

Jednoduše můžete tyto produkty dovézt do sběrného dvora, místa zpětného odběru, červeného kontejneru, odnést na prodejnu, kde kupujete nový produkt, do kontejneru na vysloužilá elektrozařízení nebo nechat odvézt specializovanou službou, kterou najdete při googlování. Všechny tyto cesty pak vedou do specializovaných míst, kde dojde k ekologickému zpracování.

Jak probíhá samotná recyklace domácích spotřebičů? Při rozebrání jsou nejdříve odstraněny nebezpečné látky. Pak je spotřebič rozdrcen a dochází k třídění jednotlivých materiálů: kov, plasty a nekovové materiály. Z těch se pak vyrobí nové produkty.

Věděli jste, že za dva roky lze v České republice zpětně vybrat až 100 tisíc tun vysloužilých el. spotřebičů? Na toto množství spadá více než milion tun oxidu uhličitého, který se tak nedostane do ovzduší.