Češi vytřídí polovinu vybitých baterií. Není to špatné skóre, ale pořád to není dost
Baterie. Vzpomenete si, kdy jste nějakou naposledy drželi v ruce? S největší pravděpodobností je to jen pár vteřin, nebo jednu držíte v ruce právě teď, zatímco čtete tyhle řádky. Jsou součástí většiny zařízení, která používáme. Chytrých zařízení, pomocníků na úklid i hraček. Denně řešíme situace, kdy je potřeba je dobít. Co když ovšem nastane chvíle, kdy doslouží? Víme co s nimi? Češi patří ke svědomitým národům, co se týče třídění baterií. Přesto nám k dokonalosti ještě kousek chybí.
Češi dokážou vytřídit zhruba polovinu použitých baterií. To není málo, ale taky ne dost. Proč je vlastně třeba s bateriemi po skončení jejich životnosti zacházet se zvláštní péčí? Jednak proto, že jsou vyrobené z materiálů, které se dají znovu použít, mezi nimi jsou stříbro, ocel, měď, olovo a další… A druhým důvodem je fakt, že obsahují řadu škodlivých materiálů, které je třeba zlikvidovat odborně a předejít tak jejich úniku do volného prostředí, ty nejznámější jsou asi kadmium a rtuť.
Je tedy jasné, že je nejen prospěšné, ale z hlediska zdravého životního prostředí, v němž žijeme všichni spolu bez rozdílu, i nutné vybité baterie odnést, kam patří. To je dnes velmi jednoduché. Baterie můžete vhodit do kontejnerů na elektroodpad, které jsou běžnou součástí výbavy většiny měst. Že žádný takový po cestě nemáte? Pak dále nepotřebné baterie vezměte s sebou na nákup. Každý obchod, který baterie prodává, je ze zákona povinnen současně i zřídit sběrné místo. Ať už tedy míříte do elektra nebo do supermarketu, všude byste měli najít nádobu, do níž je můžete s klidným svědomím odložit. Možnost bez obav odložit baterie nabízejí i mnohé školy nebo třeba zoologické zahrady a další místa. Samozřejmostí jsou sběrné dvory, případně lze využít svoz nebezpečného odpadu, který obce bez sběrných dvorů musí zajišťovat dvakrát do roka.
Na všechna zmíněná místa patří tyto baterie:
- mikrotužková baterie (AAA)
- tužková baterie (AA)
- malý monočlánek (C)
- velký monočlánek (D)
- plochá baterie (4,5 V)
- devítivoltová baterie (9 V)
- knoflíkové baterie
Než baterie vytřídíte…
I přes snadnou dostupnost sběrných míst je pochopitelné, že se většině z nás nechce běhat ke kontejnerům a jiným určeným nádobám s každou baterií zvlášť. A tak není nic proti ničemu, když si na ně doma vyhradíte zvláštní místo, kam je budete odkládat a k recyklaci je odevzdáte jednou za čas. I to by ovšem mělo mít svá pravidla. Tady jsou ty nejdůležitější:
- monočlánky, akumulátory a především ty nejmenší, knoflíkové baterie odstraňte z dosahu dětí a zvířat
- odkládejte je do uzavřené a suché nádoby, která by měla být v případě potřeby schopna zadržet kapaliny, z baterií totiž může začít unikat oxid draselný, ten by neměl přijít do styku s kůží ani jinou částí organismu
- použité baterie držte dál od zdrojů tepla, tedy i většiny domácích spotřebičů či topení
- póly baterií z malých spotřebičů je vhodné před uskladněním přelepit pro lepší izolaci
- uskladněné baterie odneste na sběrné místo nejpozději do šesti měsíců
Třídění odpadu, tedy i baterií, dává nejen smysl, ale také zabraňuje škodám a případným nehodám. Jak jsme psali v úvodu, Češi ročně vytřídí zhruba polovinu využitých baterií. Ta druhá polovina, tedy tisíce tun škodlivého odpadu, končí ve směsném odpadu a ve spalovnám a v horším případě ve volné přírodě. Změnit to k lepšímu je, jak jste si právě přečetli, snadné jako facka.