Co udělat, než ho definitivně vyhodím? Aneb jak třídit krok za krokem

27.11.2023

Každý Čech za svůj život v průměru vyprodukuje jednu tunu odpadu. Jenže není odpad jako odpad. Takové elektrospotřebiče se totiž obvykle skládají hned z několika druhů materiálů, což někoho může zmást. Není ale třeba separovat je jednotlivě, tedy spotřebič rozebírat. To totiž v některých případech může být i nebezpečné. Čtěte, jak má vypadat správný postup, kterým dále nepotřebné elektro vyprovodíte z domu.

Co vás napadne, když se řekne třídění odpadu? Většina z nás odpoví, že třídí papír, kartony, plast, sklo, kovy nebo bio odpad. Málokdo si mezi prvními vzpomene na vysloužilé elektro. Přitom právě to si zaslouží mimořádnou pozornost. Nejen proto, že v jeho odevzdávání k recyklaci ještě máme co dohánět. Ale i kvůli chybám, kterými můžeme poškodit životní prostředí. Stačí však málo a dokážeme mu naopak výrazně prospět. Jak na to?

1. Je to elektro?

Funguje dále nepotřebný spotřebič díky elektrické energii - ať už na zástrčku do sítě nebo na baterie? Jedná se o elektro. Je na něm navíc někde štítek s přeškrtnutou popelnicí? Pak jde navíc zcela jistě o výrobek, který po skončení životnosti nepatří do směsného odpadu.

2. Nic nedemontujeme

Zařízení k recyklaci či likvidaci odevzdáváme pokud možno vcelku. Věřte, že využito bude vše, co se jen dá. Současný průmysl umí znovu využít. Nic tedy nerozebíráme a nevyndáváme. Tím spíše, pokud se jedná o starší spotřebiče, které mohou obsahovat zdraví nebezpečné kovy a jiné látky.

3. Směr sběrný dvůr

Potřebujete se zbavit výrazně rozměrnějšího pomocníka? Pokud si zároveň kupujete nový, domluvte se na odvozu s obchodníkem, u kterého si další spotřebič pořizujete, aby ten původní odvezl. Případně ho odvezte do sběrného dvora. Tamní pracovníci vám velmi dobře poradí, kam s ním. Věděli jste, že například lednice se demontují ve speciálních uzavřených zařízeních, aby se zabránilo úniku freonů.

Pamatujte ale, že pro odložení starého elektra na sběrném dvoře zdarma je potřeba občanský průkaz, který vám pomůže prokázat trvalé bydliště a s ním i nárok na bezplatnou likvidaci. Hledat ten správný sběrný dvůr můžete ZDE.

Jak sami vidíte, odkládání elektrospotřebičů nebylo nikdy snazší! Je přitom na čem pracovat. Na celém světě v roce 2019 se vyhodilo 53 milionů tun elektroodpadu v hodnotě 57 miliard dolarů. Česká republika pak o rok později zpětně odebrala a recyklovala 57 % elektrozařízení uvedených na trh.