Elektrospotřebiče Češi recyklují neochotně. Pětina si schovává staré lednice

17.09.2023

Pořízení spotřebiče už pro většinu z nás není zdaleka tak mimořádnou událostí, jako tomu bylo v minulosti. Přesto v řadě domácností zůstávají stará a nepotřebná zařízení. Nepoužívaná nám doma leží klidně i celé roky. Přitom už dávno mohly odvést svou poslední práci, totiž nechat se rozebrat a poskytnout materiály pro nová zařízení.

Je to mnohem větší problém, než se na první pohled může zdát. Někomu doma leží v šuplíku starý mobil, jiný si v garáži schovává nepotřebný lux, případně pračku, s níž se mu právě nechce tahat do sběrného dvora. Anebo si ji šetří pro strýčka příhodu, co kdyby se nová porouchala...

Je vám to povědomé?

Podle průzkumu, který nezisková společnost Elektrowin realizovala ve spolupráci s programem Recyklohraní, zůstává v českých domácnostech zbytečně zhruba polovina nepoužívaných vysloužilých mobilních telefonů a čtvrtina ostatních spotřebičů.

Jenže ze spotřebiče, který si "syslíme" doma, už dávno mohl vzniknout nový. A ne jeden, ale mohl dát vzniknout hned několika novým zařízením. A to díky materiálu, který obsahuje. "Na použité elektrospotřebiče už dávno nenahlížíme jako na nepotřebný odpad, ale vidíme v nich cenné suroviny pro výrobu nových produktů," říká Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s., a dodává: "Proto je velmi důležité, aby lidé zbytečně neodkládali čas, kdy starou pračku, ledničku, mixér, vysavač nebo mobil odnesou na sběrné místo. Čím dříve to udělají, tím dříve je budeme moci předat na recyklaci. Recyklace je cestou, jak snižovat množství surovin, které bychom jinak museli těžit v přírodě, zvyšovali tím emise skleníkových plynů a poškozovali si tím naše životní prostředí."

Vypojením ze zásuvky to nekončí

Recyklaci nejen výrobci nových zařízení, ale i ochránci přírody, vědci a politici považují za natolik zásadní téma, že se o něm pořádají informační kampaně, které můžeme vidět mezi reklamami a o nichž už se učí i děti ve školách. Třídy přitom třeba v rámci projektu Recyklohraní absolvují exkurze, kde se o procesu recyklace a znovu využití spotřebičů dozvídají i ty nejmenší podrobnosti.

Byli to nakonec právě školáci, kteří v rámci Recyklohraní dokázali, že Češi mají v odevzdávání nepotřebného elektra velké rezervy. Tři tisíce žáků a studentů odpovídaly na otázky, kolik mají doma elektrospotřebičů a jak s nimi nakládají, když doslouží. Výsledky průzkumu byly dvojaké: Na jedné straně se ukázalo, že většina z nás dobře ví, kam spotřebiče po skončení životnosti odnést. Ovšem ukázalo se, že než tak uděláme, trvá nám to poměrně dlouhou dobu. Konkrétní čísla výzkumu pak ukazují, že:

22 % domácností si doma ponechává velké spotřebiče, například pračky či trouby. A dokonce 40 % z nás si doma schovává staré mobilní telefony.

Pošlete je z domu včas!

Recyklací lze přitom získat nezanedbatelnou část materiálů potřebných k výrobě nových zařízení a tím výrazně odlehčit Zemi. Z elektroodpadu lze v průměru získat 60 % železných a 4 % neželezných kovů, především měď a hliník, dále také zlato, stříbro a platinu. Dále staré spotřebiče obsahují 26 % plastů a 2 % skla. Navíc se tak dá zamezit úniku látek, která jsou pro životní prostředí a živé organismy v něm velmi škodlivé.

Za projektem Zaostřenonaelektro.cz stojí společnost ELEKTROWIN a.s. Jejím krédem je: "Správné třídění a recyklace je klíčem ke spokojené budoucnosti." Elektroodpad totiž tvoří jednu z nejrychleji rostoucích kategorií a je třeba myslet na budoucnost naší planety a také včas jednat.