Jak snížit množství elektroodpadu? Darováním nepotřebných spotřebičů a sdílením

06.11.2023

Na světě se ročně vyprodukuje více než padesát tun milionů elektroodpadu. A předpokládá se, že alarmující číslo ještě dále poroste. Jsou na místě obavy, že jednou naši planetu zavalí docela? Pokud patříte k optimistům a raději hledáte řešení na každý problém než naopak, pak pro vás máme pár tipů, jak ovlivnit spotřebu elektra i následnou produkci elektroodpadu.

Množství elektroodpadu vyprodukované každý rok po celém světě by se do roku 2030 mohlo vyšplhat na 74 milionů tun. Alespoň podle mezinárodního sdružení kolektivních systémů pro sběr a recyklaci elektronického a elektrického odpadu WEEE Forum. Jedná se o těžko představitelné množství odpadu plného škodlivin i surovin, které zbytečně leží ladem, zatímco je nahlodává zub času. To má za následek podstatně větší devastaci životního prostředí, než by pro moderní život lidstva plný pohodlí bylo zapotřebí.

Velká část odpovědnosti leží na výrobcích elektrozařízení. Ale ani my, běžní uživatelé, nemůžeme házet kamenem. I my totiž máme dostatek nástrojů, kterými nepříznivý trend můžeme zvrátit. Stačí o nich vědět a využívat je!

Darujme, co nepotřebujeme!

My Češi jsme přeborníky v uchovávání dále nepotřebných spotřebičů. Pětina z nás si doma schovává staré lednice a podle dostupných údajů se nám doma v šuplících povaluje více než deset milionů nepotřebných mobilních telefonů.

Přitom existuje spousta lidí, kteří by je ocenili. Místo abychom si staré spotřebiče odkládali pro "strýčka příhodu", je lepší je prodat. Jak se říká, vše má svého kupce. Kromě nabytí pár kaček k dobru nás může hřát také příjemný pocit, že jsme udělali správnou věc. Totéž se dá říci o darování. A pokud nemáte nikoho blízkého, kdo by vámi vyřazený spotřebič využil, můžete se třeba podívat na projekt Jsem zpět - nepotřebný funkční spotřebič můžete nabídnout k dalšímu využití pro potřebné.

Ať už prodáte, či darujete, pošlete do oběhu věc, která může být ještě platná a užitečná. A tím předcházíte vzniku nového kusu, kvůli němuž je potřeba těžba celé řady surovin, kterou trpí životní prostředí, jemuž neprospívá ani samotná výroba. Možná si říkáte, že jeden kus nic nezmění. Ale někde se začít musí.

Sharing is caring aneb sdílením k péči

Žijete ve více generačním domě? Nebo máte blízké vztahy se sousedy a přáteli? Co takhle zkusit sdílení spotřebičů? Takové tepovače nebo čističe oken obvykle nepotřebujeme denně. Pokud máme v dosahu lidi, s nimiž si rozumíme, můžeme se domluvit a pořídit si podobný spotřebič společně a střídat se. Případně za podobným zařízením můžeme zamířit do půjčovny, kde nám navíc poradí s jeho užíváním.

Tak či tak, výsledkem je dostatek místa v domácnosti, které nám nezabírají sice užiteční ale sotva párkrát do roka používaní pomocníci, a především prevence nárůstu elektroodpadu. A o tom to je!

Rozmysleme si, co skutečně potřebujeme!

Moderní doba nabízí nepřeberné množství spotřebičů, o nichž nám výrobci tvrdí, že bez nich takřka nemůžeme žít. To je ale pochopitelně jen strategie, jak navýšit prodej a následný zisk. Než utratíme těžce vydělané peníze za nový spotřebič, ujistěme se, že ho skutečně potřebujeme. I v dnešní době platí, že skromnost je ctnost - a nejen to!