Národní technické muzeum hledá „nové“ exponáty. Může jim být i vaše lednice

12.10.2023

Luxujete doma vysavačem, který snad pamatuje ještě císaře pána? Nejraději byste ho vyhodili a koupili si nový, třeba ten, co má Maruš od vedle, jenže jste zastáncem pravidla - dokud to funguje, tak to slouží? Pak vám s klidným svědomím můžeme říct: Pryč s ním! Tedy pryč - buď na třídící linku anebo ještě lépe, do muzea. A ne jen tak ledajakého, do Národního technického muzea, kde právě staré kousky hledají. 

Šetrnost mají Češi zkrátka v povaze. Těžko říct, jestli je to minulostí, která nás naučila vyjít i s málem, nebo výchovou, která často velí ke střídmosti. Aby bylo jasno, ani jedno z toho nehodláme rozporovat. Skromnosti a úcty k životu i věcem, které během něj využíváme, si považujeme, koneckonců i ty jsou součástí filozofie společnosti Elektrowin, která šetrnost vyznává ve všech aspektech svého fungování. Jen je možná na čase si říct, že spotřebič, který vám doma dělal společníka drahnou řádku let, by třeba bylo záhodno zprostit služby. A nechat ho dožít nejen důstojně, ale i v záři reflektorů.

Češi jsou národem, který se jednoduše nerad loučí s tím, co jednou získal. Svědčí o tom i výsledky průzkumu, které Elektrowin realizovala společně s programem Recyklohraní. Ten říká, že v našich domácnostech zůstává bez dalšího využití ležet až polovina starých mobilních telefonů. Nejsou to ale jenom telefony, jsou to třeba i zmíněné vysavače, lednice a další spotřebiče - jimi rozumíme vše, co funguje nebo fungovalo na elektřinu ze sítě i baterií. Ve sklepích či na půdách si schováváme až čtvrtinu z nich! Někdy nás s nimi pojí vzpomínky, jindy jsme prostě líní je odvézt k určenému kontejneru nebo na další specializovaná místa, jakými jsou sběrné dvory či prodejny elektra.

Do muzea s ním!

A protože čas i pokrok kvapí, nejeden z nás už jistě zaslechl: "To snad pamatuje císaře pána!" Takové hodnocení našich věrných pomocníků obvykle na duši příliš nezahřeje. Teď ale mají šetrní uživatelé jedinečnou možnost zajásat a svoji letitou péči zužitkovat. V rámci Mezinárodního dne elektroodpadu, jež se koná 14. října, je totiž možné nabídnout svůj starý kousek Národnímu technickému muzeu, které společně s kolektivním systémem Elektrowin už poosmé pořádá Recyklační víkend. Mimochodem ten bude, jak jinak, 13.-15. října.

Pokud vás tenhle způsob dalšího využití starého spotřebiče nadchnul, ale už se nad ním chystáte mávnout rukou, protože se přece s vaší téměř vysloužilou lednicí nepotáhnete bůhví kam, pak je tu dobrá zpráva, nikam nemusíte. Protože nabídek nejspíš bude víc, než kolik by Národní technické muzeum bylo schopno pojmout i kdyby ho kompletně vyklidili (což se nestane), pro začátek bude stačit, když svůj spotřebič vyfotíte a nasdílíte ho v diskuzi na FB stránkách, které k této příležitosti muzeum vytvořilo. Tam vám jeho pracovníci během krátké doby dají vědět, jakou šanci na umístění do muzea váš pomocník má. Několik kusů se skutečně stane jednou z hvězd zdejší expozice. "Je třeba počítat s tím, že mezi vybrané spotřebiče se dostane jen nepatrný zlomek elektrospotřebičů, které jsou muzeu v rámci Recyklačního víkendu nabídnuty. Ale i tak věřím, že je to pro zúčastněné zajímavý zážitek, když se jim na sociální síti věnuje přímo odborný pracovník muzea," říká Roman Tvrzník, předseda představenstva ELEKTROWIN a.s., a dodává: "Pro nás je Recyklační víkend příležitostí, jak působit na veřejnost, že když už jim elektrospotřebič dosloužil a ani nemůže ani dělat radost návštěvníkům muzea, spolehlivě bude ještě k užitku, pokud ho předají na recyklaci. Díky ní z něj získáme cenné suroviny, které nám poslouží k výrobě nových výrobků nových."

A když váš spotřebič zůstane skromným exponátem jen u vás doma? Pak netřeba smutnit, můžete to zkusit v dalších letech. A dál zůstat věrný pravidlu "dokud to funguje, tak to slouží".

Anebo můžete využít příležitosti a pořídit si domů moderního pomocníka, zatímco toho starého věnujete v podstatě na dobročinné účely. Nepřeháníme, z materiálů, z něhož je váš spotřebič vyroben, vzniknou nové. Schopnější, rychlejší a s velkou pravděpodobností i bezpečnější. Za to vám ručí WEEE Forum, které sdružuje organizace zajišťující zpětný odběr elektra ve 33 zemích po celém světě, i kolektivní systém Elektrowin, jež v rámci fóra zastupuje ČR.

Máte chuť vědět víc? První i poslední o recyklaci spotřebičů se dozvíte na stránkách Zaostrenonaelektro.cz