Pozor na ochranu osobních údajů při likvidaci elektroniky

14.05.2023

V dnešní době máme stále více chytrých zařízení, která jsou propojená s našimi osobními účty a údaji. Mnoho z nás vlastní smartphony, notebooky, tablety, chytré lednice a další elektroniku, kterou používáme každý den. Když ale přijde na likvidaci těchto zařízení, mnozí lidé neví, jak správně smazat svá data a zajistit, aby nebyla zneužita.

Zde jsou některé tipy na to, jak správně smazat data z elektroniky před její likvidací:

  1. Zálohování dat: Než začnete mazat data z vaší elektroniky, je důležité udělat zálohu vašich důležitých dat. Můžete je zálohovat na externí harddisk nebo do cloudového úložiště.

  2. Použití softwaru na mazání dat: Existuje mnoho softwarových nástrojů, které vám umožní bezpečně smazat data z vaší elektroniky. Můžete použít například programy jako je CCleaner nebo Eraser.

  3. Fyzické zničení disku: Pokud se jedná o pevný disk nebo SSD, můžete jej fyzicky zničit, aby se zabránilo obnovení dat. To lze provést například vrtáním díry do disku nebo jeho důkladným rozmáčknutím.

  4. Likvidace elektroniky: Po správném smazání dat můžete vaši elektroniku odvézt na sběrný dvůr, nebo ji dát do recyklačního boxu. V takových případech se elektronika dále zpracovává a materiály se opět používají. Pokud máte ale vysloužilou elektroniku, kterou chcete odstranit, je dobré se nejprve zeptat, zda jde o zařízení, které by mohlo obsahovat citlivé údaje. Pokud ano, je vhodné ještě před odvezením kontaktovat společnost, která se specializuje na likvidaci elektroniky, aby zajistila její bezpečné smazání.

Mnoho lidí se stále snaží odstraňovat data z elektroniky pomocí mazání nebo formátování disku. Bohužel však tento proces není dostatečně bezpečný, protože existují způsoby, jak obnovit smazaná data. Proto je důležité používat specializované nástroje na smazání dat, které mohou úspěšně smazat data a zabránit tak možnosti obnovení dat třetí stranou.

Kromě výše uvedených tipů je také důležité si uvědomit, že osobní údaje nejsou uloženy pouze na pevných discích nebo paměťových kartách, ale také v paměti vaší elektroniky, například v historii prohlížeče nebo v aplikacích. Proto je důležité vymazat nejen samotné soubory, ale také data, která jsou uložena v systému.

Další zajímavost, která souvisí s ochranou osobních údajů, je fakt, že mnoho zařízení obsahuje takzvané hardwarové klíče, které slouží k ochraně vašich citlivých údajů. Tyto klíče mohou být uloženy přímo v zařízení, jako je například TPM (Trusted Platform Module) v notebooku, nebo v samostatném USB klíči. Tyto klíče mohou být využity k šifrování dat, ověření identity uživatele a další ochraně vašich citlivých údajů.

Ochrana osobních údajů by měla být naším primárním cílem. Při likvidaci elektroniky je důležité nejen zajistit správné smazání dat, ale také uvědomit si, že osobní údaje mohou být uloženy i v systému samotném. Proto je vhodné používat specializované nástroje a postupy pro bezpečné smazání dat a zajistit tak ochranu vašich citlivých údajů.