Staré mobily i počítače. Velká bolístka Čechů v rámci recyklačního procesu

30.10.2023

Ať už si pořizujeme mobil, notebook nebo stolní počítač, vždycky z nich máme velikou radost. Ti pečlivější z nás se o své technologické pomocníky svědomitě starají - pravidelně aktualizují software, stahují si nejnovější antivirové programy, zbavují je prachu a dalších nečistot. Ovšem když dojde na loučení - jako bychom najednou zapomněli, co se sluší a patří. Velká část z nás starý a dále nepotřebný spotřebič jednoduše odloží do šuplíku a zapomene na něj. Týká se to především mobilních telefonů.

Počítače, laptopy, tablety, mobilní telefony… alespoň jeden z nich máme doma takřka všichni. Existují i domácnosti, kde najdete všechno zmíněné a dokonce i po několika kusech. Jeden se totiž vejde do kapsy, na druhém se lépe sleduje film, třetí poslouží jako ideální parťák pro zabavení dětí v autě. Každý má zkrátka jiné přednosti, ale jedno mají společné bez rozdílu: Jedná se o elektrospotřebiče. Všichni víme, jak fungují a že je třeba zajistit jim dostatečný přísun elektrické energie, aby fungovaly. Ale víme jak s nimi naložit, když nám doslouží? A právě to je okamžik, který představuje v recyklačním koloběhu poměrně velkou bolístku - poměrně velká část ze zmíněných zařízení zůstává ležet ladem a šance na to, že budou ještě někdy platné, je víceméně promarněná.

Prodejci se dnes předhánějí, aby oslovili co nejvíce zákazníků - nabízejí slevy, vychytávky, doplňky a cílem je jediné - prodat co nejvíce zboží. V oběhu mezi lidmi jsou miliardy kusů chytrých spotřebičů. Jen si to zkuste představit - pokud bychom je svezli na hromadu, při troše představivosti bychom z nich dokázali postavit celé město, nejspíš i států. A ty by byly plné nevyužitého potenciálu.

Promarněné bohatství

Ať je to tablet, počítač, notebook, mobilní telefon nebo třeba chytré hodinky, všechny obsahují sklo, plasty a především vzácné kovy. Věděli jste, že materiály použité na jejich výrobu jsou z 80 % znovu využitelné? Díky recyklaci nejen nevznikají hromady nepotřebného odpadu, který pomalu ale jistě zavaluje planetu, ale také není nutné v tak velké míře těžit nové a nové suroviny. Opět bod pro lepší skóre našeho životního prostředí.

Jenže právě to velká část Čechů buď neví anebo je to netrápí. Podle Českého statistického úřadu si téměř polovina z nás (47 %) nechává doma dále nepotřebný mobilní telefon. 9 % dotázaných lidí dokonce starý mobil jednoduše vyhodilo do koše. K takovému řešení se přitom nejčastěji rozhodnou majitelé ve věkové skupině 65 - 74 let.

Dobrou zprávou je, že část z nás dokáže myslet ekologicky - 10 % obyvatel Česka starý telefon věnovalo jinému členovi domácnosti a téměř 18 % z nás vysloužilého pomocníka odneslo na sběrné místo.

Co se týče notebooků a tabletů, je výhled o něco optimističtější, přesto i tady zůstává prostor pro zlepšení. Doma si je schovává 28 % lidí. 16 % z nás ho přenechá příbuznému, téměř 25 % se rozhodne je prodat. 21 % je odevzdá k recyklaci a méně než 6 % s ním zamíří k popelnicím na směsný odpad.

A jak je to se starými stolními počítači? Ty si doma nechává bez dalšího užitku 20 % majitelů. 7 % lidí ho přenechá jinému členovi domácnosti, 18 % vlastníků počítač prodá či daruje mimo domácnost. 10 % dotazovaných ho prostě vyhodí spolu se směsným odpadem. A kolik majitelů počítač odevzdalo k recyklaci? Odpověď je vzhledem k předchozím číslům relativně příznivá - 40 %.

Jiná recyklační morálka panuje v Česku mezi firmami. Většina společností si uvědomuje důležitost a význam dalšího zpracování elektra a podle zjištění Českého statistického úřadu 96 % podniků odevzdává k recyklaci nejen počítače všech druhů a telefony, ale i tiskárny a servery.

I firmy si ale některé starší zařízení schovávají. Důvodem může být použití náhradních dílů či ochrana citlivých informací, jež zařízení obsahují. Tuto možnost využívá šest z deseti velkých podniků, polovina středně velkých a 38 % malých společností. Ovšem i firmy se někdy rozhodnou staré zařízení darovat či nabídnout k odkupu, to dělá třetina malých firem, 45 % středně velkých a 60 % velkých podniků a nejčastěji v oblasti IT.