Dobíjející nebo jednorázové baterie? Odpověď není jednoznačná

08.01.2024

Potřebujeme je takřka všude. Do ovladačů, hraček, kosmetických pomocníků, do budíků, a tak bychom tu mohli jmenovat až do aleluja… baterie. Jsou různě velké a jinak výkonné, ale všechny obsahují totéž - energii pohánět to, co právě potřebujeme. A všichni známe ten otravný pocit, když potřebujeme nové, ale jako na potvoru právě došly. Jak se v bateriích vyznat, které pro jaký účel pořídit a tak výrazně snížit jejich spotřebu? A může být řešením pořídit baterie dobíjecí? Může a nemusí. Čtěte, proč a jak se rozhodnout. 

Zkuste vstát a spočítat, kolik baterií kolem sebe právě teď najdete. Jsme si jistí, že alespoň jednu nebo dvě doma najdou i ti nejskromnější spořivci. Bez baterií se obvykle zkrátka neobejdeme.

Na trhu jich je celá řada. A teď nemyslíme jejich dělení co do velikostí a tvarů. Řeč je o technologii použité při výrobě. Ta totiž hraje zásadní roli ve výdrži. Tedy, lidé, čtěte!

Jiné zařízení, jiná baterie

NiCd - baterie z niklu a kadmia už dnes mají doma snad jen velcí šetřílci (jak se to vezme, ale o tom za okamžik) nebo fandové starých časů. Tento druh bychom mohli nazývat pramáti článků. Spotřebitele lákala nízkou cenou a výdrží při nízkých teplotách. Tím ale výčet jejich pozitiv končí - životnost byla krátká a výkon malý. A to kvůli nízké kapacitě, samovybíjení a paměti, která rovněž nebyla na straně spotřebitele.

Ni-MH - tady jsou k výrobě použité nikl a a metal. K sehnání jsou na každém kroku a k dobru jim lze přičíst nejen vyšší kapacitu, ale také absenci toxických látek. Velkou nevýhodou je ovšem její paměťový efekt - takže je třeba dobíjet je pouze úplně vybité a na maximum. Jinak zapomenou, kolik toho vydrží. Minusem je i samovybíjení.

Li-ion - tenhle název určitě zaznamenali i naprostí ignoranti, kteří se elektrem odmítají zabývat. Lithiové baterie jsou výkonné a bez paměťového efektu. Ovšem špatně snášejí výkyvy a extrémy - dobíjecí i teplotní.

Li-pol - v tomto případě je řeč o lithium polymerových akumulátorech, které připomínají ty předchozí, li-ion. Ovšem jsou měkčí a tvárnější, jen rychleji stárnou.

Dobíjet, nebo nedobíjet?

Když už máte jasno v druzích výroby baterií (pokud byste se chtěli zorientovat i v typech článků, stačí kliknout tady) a víte, které kam použít, přichází na řadu otázka úspory. S čímž souvisí další dotaz - pomohou nám dobíjecí baterie ušetřit?

Jak kde. Dobíjecí baterie, odborně zvané sekundární, jsou bez pochyby dobří pomocníci, nejsou ale vhodné pořád a všude. Kde si na ně dát pozor a raději volit jednorázové baterie?

  • pokud zařízení, které baterie pohání, používají děti
  • pokud přístroj používáme jen občas, případně si ho schováváme pro strýčka příhodu
  • pokud vyžadujeme delší výdrž, ideálně déle než měsíc

V těchto případech raději kupte jednorázovky, tedy primární baterie, a úsporu hledejte jinde. Důvodem je samovybíjení, riziko zkratu nebo v případě poškození dokonce i výbuchu.

Dobíjecí baterie volte například v případě fotoaparátu, který využíváte pravidelně a v době činnosti má poměrně vysokou spotřebu. Nebo do e-cigaret.

Nejste si jistí, kterou baterii vybrat a tím pádem ušetřit nějakou tu kačku i životní prostředí? Jednoduše se zeptejte obsluhy v obchodě. Ochotně vám poradí.

A určitě nezapomínejte vybité či dále nefunkční baterie poslat, kam patří - tedy do recyklačního procesu. Odložit je můžete v každém obchodě, kde prodávají elektroniku - byť jen drobnosti. Ze zákona mají taková místa povinnost baterie přijímat a odevzdávat k dalšímu využití. A jak už jsme psali, v tomto případě máme my, Češi, pořád co zlepšovat.