Národní technické muzeum společně s kolektivním systémem Elektrowin pořádá Recyklační víkend

05.10.2023

Národní technické muzeum společně s kolektivním systémem Elektrowin zve na tradiční Recyklační víkend. Tak jako v minulých letech se bude konat prostřednictvím internetu. Ve dnech od 13. do 15. října 2023 bude možné nabídnout vysloužilý elektrospotřebič do sbírek muzea prostřednictvím události na Facebooku NTM. Recyklační víkend se opakovaně koná v rámci oslav Mezinárodního dne elektroodpadu, který letos připadá na sobotu 14. října.

Kurátoři Národního technického muzea a zástupci Elektrowinu budou v pátek 13. a v sobotu 14. října 2023 vždy od 9.30 do 12.30 a od 13.30 do 16.30 k dispozici online na chatu na facebookové stránce NTM. Nabídky došlé v neděli 15. 10. budou vyhodnoceny během následujícího pracovního dne. Každému, kdo se na chat přihlásí a nabídne svůj vysloužilý spotřebič, bude vystaven kupón na slevu na základní nesnížené vstupné do NTM ve výši 180 Kč s platností do 31. 10. 2024. Pokud se spotřebič do sbírek NTM hodit nebude, zástupci Elektrowinu rádi poradí, jak s ním dále ekologicky naložit. Vysvětlí, proč dát spotřebič k recyklaci a jak budou suroviny z přístroje dále využity, nebo poradí, kde se nachází nejbližší sběrný kontejner. V případě, že bude předmět vybrán do sbírek NTM, bude uzavřena jednoduchá darovací smlouva, na jejímž základě získá dárce dvě čestné vstupenky do NTM. Navíc prvních 5 účastníků, kteří nabídnou takovýto elektrospotřebič, získá od kolektivního systému ELEKTROWIN poukázku v hodnotě 500 Kč na nákup spotřebního zboží.

Lucie Střechová, kurátorka NTM sbírek Technika v domácnosti a textilní průmysl, uvedla:
"V letošním roce jsme získali již velmi přínosné předměty z prvního čtvrtletí pořádané internetové soutěže ,Máte doma muzejní kousek'. Za všechny bych zmínila kontaktní kávovar tuzemské výroby s označením Syda a absorpční lednici Elektro-lux, oba spotřebiče pocházejí z druhé poloviny 20. let minulého století. Opakovaně mě tak naše výběrové akce dokáží překvapit v tom, jaké typy historických elektrospotřebičů se v našich domácnostech stále dají nalézt. Uvidíme tedy, co nabídne další ročník Recyklačního víkendu."

Recyklační víkend doprovází internetová soutěž "Máte doma muzejní kousek?" s celorepublikovou působností. Soutěž je pravidelně vyhlašována na počátku dubna a oproti programu Recyklační víkend je v rámci tří vyhodnocovacích etap rozložena do zbytku roku.

Letos získané předměty ze soutěže "Máte doma muzejní kousek?".

Kontaktní kávovar tuzemské výroby s označením Syda a absorpční lednice Elektro-lux, druhá polovina 20. let minulého století