Skutečně poctivý vánoční úklid: Kromě vytírání a mytí oken se zaměřte i na staré elektro

20.12.2023

Každoroční rituál, který je neodmyslitelně spjatý s nejkrásnějším obdobím v roce - vánoční úklid. Drhneme podlahy, leštíme okna, utíráme prach i tam, kam lidské oko nedohlédne. Napadlo vás ale někdy udělat si pořádek i v elektrospotřebičích? Až letos splníte ty nejnutnější úkoly a odložíte prachovku s mopem, vzpomeňte si i na vysloužilé elektro-pomocníky, kteří vám doma zbytečně leží bez užitku. A pošlete je dál.

Vánoční úklid
Vánoční úklid

Spotřebičů, které doma máme, jsou celé řady. Skutečně je ale všechny používáme? A opravdu je všechny potřebujeme? Vánoce jsou ideální dobou k tomu udělat si v elektru pořádek. Odměnou nám bude více životního prostoru a pocit, že tentokrát máme skutečně uklizeno.

Leckdo si možná řekne, že doma žádnou zbytečnost nemá. Pokud tak tomu je, pak blahopřejme. Ale upřímně - příliš šancí tomu nedáváme. Většina Čechů je totiž přeborníky v hromadění věcí. Těžké časy nás naučily šetrnosti a spořivosti. Jenže co je moc, to je příliš, a i sebelepší úmysl může vést přesně k opačnému efektu - totiž k plýtvání.

Od kuchyně po zahradu

Kdy naposledy jste si v kuchyni vyndali na pracovní plochu všechny menší spotřebiče? Schválně, zkuste to. To máte - ruční mixér, kuchyňský robot, váha, topinkovač, sendvičovač, fritéza, chytrý hrnec, rýžovar, kráječ, odšťavňovač, zmrzlinovač atd. V nejedné domácnosti bychom našli takřka profesionální výbavu, za kterou by se nemuselo stydět menší bistro. Její využití je přitom často přinejmenším diskutabilní.

Možná zjistíte, stejně jako mnozí jiní, že toho v zásuvkách schováváte víc, než potřebujete a skutečně využijete. Při třídění spotřebičů můžeme použít podobný model, jaký se obvykle využívá při třídění šatníku - nepoužili jste danou věc déle než rok? Pak pryč s ní! Prodejte ji, darujte či odneste na sběrná místa. I když zvolíte poslední zmíněnou možnost, prokážete světu větší službu, než když si ho dál budete schraňovat. Poslouží totiž jako zdroj materiálů.

Máte doma jednu věc dvakrát? Možná jste, dámy, loni k Vánocům dostaly novou žehličku. S parním generátorem, se kterou vyžehlíte všechno, co vás napadne, aniž by hrozilo, že něco spálíte. A dokonce je lepší, než má tuhle Věruš od vedle. Jak ta ji obdivovala, když přišla na kafe a vy jste zrovna, jaká to náhodička, musela vyžehlit muži kalhoty do práce. Přesto si ve skříni schováváte tu starou. Je to poctivá výroba a drží už roky! Co je na tom špatného?

Tak třeba fakt, že i ona už dávno mohla prospět někomu jinému či ušetřit suroviny při výrobě nových kousků. A to nemluvíme o spotřebě elektřiny, která u moderních pomocníků bývá výrazně nižší!

Mimochodem, taková situace se týká i vás, pánové. Schválně, kolik vrtaček vám leží v dílně? A jak jste naložili se starou sekačkou poté, co jste si letos konečně pořídili novou?

Jak je vidno, vánoční úklid se zdaleka netýká jen obývané části bytů a domů. "Vysmejčit" doporučujeme všechny místnosti od sklepa po půdu i garáž a zahradní kůlnu. Kromě skutečně uklizeného domova tak můžete navíc získat i pár kaček k dobru - třeba prodejem stále funkčního, ovšem přitom nepotřebného elektra. A kdy jindy se to hodí víc než právě o Vánocích?