Vánoční dobrý skutek pro každého! Přinesl vám Ježíšek nové spotřebiče? Pošlete ty staré dál

26.12.2023

Vánoce - pro většinu lidí nejkrásnější část roku. Aby to tak zůstalo co nejdéle, měli bychom si je nejen užít, ale také k nim přistupovat zodpovědně. Jak všichni víme, vánoční svátky jsou mimo jiné i časem, kdy lidé berou obchody útokem, aby sehnali dárky, jimiž potěší své blízké. Častou volbou bývá nové elektro. Radost z něj vám přejeme, jen se přimlouváme za správné naložení s tím starým. Nevíte jak? Sepsali jsme vám kouzelné patero, se kterým nemůžete udělat chybu.

Už je to opět skoro tady. Štědrý večer. Lidé zapomínají na veškerý shon a stres, zvolňují zběsilé tempo a rozvzpomínají se na to, jaké to je prožívat to docela obyčejné štěstí - být spolu s nejbližšími. Z kuchyně se line vůně večeře, osvětlený stromek zaujímá čestné místo v obýváku, děti napětím neposedí, rodiče na sebe spiklenecky mrkají a všem se dušičky tetelí radostným očekáváním velkého finále, totiž Ježíška. Atmosféra často bývá přímo elektrizující.

A co teprve ta radost, když se konečně dočkáme a za zvuku trhajícího se balícího papíru jásáme nad novými mobilními telefony, tablety, žehličkami a vysavači a… nevíme čím vším ještě. Radost máme všichni - nebo ne?

Aby bylo hezky nejen nám, ale také Zemi, na níž žijeme, pojďme letos vánoční ladění pojmout trochu jinak. A udělejme dobrý skutek, k němuž Vánoce přímo vybízí. Nebude nás takřka nic stát. Slibujeme. Naopak zahřeje a potěší víc lidí, než by vás napadlo.

Až se dostatečně vynadíváte na nové osobní či domácí pomocníky, vzpomeňte si i na ty staré.

Jestli váš spotřebič pamatuje snad ještě císaře pána a vám je líto pustit ho z domu jen proto, že ještě funguje, pak přestaňte se sentimentem a jednoduše mu dejte druhou šanci být platný. Tady je patero, jak to udělat co nejlépe. A ne, možnost odložit je prostě u popelnice se směsným odpadem, kde si je třeba někdo najde, v něm není.

  • Vezměte je do sběrného dvora. Většina jich má mezi Vánoci a Silvestrem otevřeno. Tam už dobře vědí, jak s vysloužilým elektrem správně naložit. Sběrné místo má takřka každá obec. Vezměte za ruku parťáka, děti nebo psa na vodítko a vyražte se starým mobilem, fénem apod. na procházku korunovanou dobrým skutkem.
  • Nechte si elektro zdarma odvézt. Je pochopitelné, že se nepotáhnete přes celé město s pračkou nebo myčkou na zádech. Můžete využít odvozu starého spotřebiče, když vám dovezou nový. Například Datart, který spolupracuje se společností Elektrowin, vám výměnou za dovezený spotřebič odveze jakýkoliv použitý spotřebič, třeba i jiného druhu.
  • Odevzdejte je v místech zpětného odběru. Těch je v Česku na tisíce, najdete je v každém obchodě, který prodává baterie nebo jakékoli elektro. Zkrátka stačí přijít a odevzdat. Klidně i po svátcích.

Pokud se k nákupu třeba teprve chystáte, protože vám Ježíšek pod stromečkem nechal kouzelnou obálku, abyste si splnili přání podle vlastních představ, pak máte následující možnosti:

  • Kupte si nový a starý rovnou odevzdejte. Máte hotovo raz-dva. Nový dárek vás hřeje v kapse a starý bude až z 80 % znovu využitý. Nejsou ty Vánoce kouzelné?
  • Pošlete je dál. Pokud ještě elektrospotřebič slouží, dopřejte mu druhou šanci a pošlete ho dál. Babičkám, tetičkám, nebo těm, kteří si ho sami dovolit nemohou. To umí zprostředkovat třeba tady projekt Jsem zpět. Anebo ho prodejte, taky dobře.

To poslední, co má smysl, je syslit si staré spotřebiče doma. Zbytečně tak nám, Čechům, ve sklepích, šuplících a na půdách zůstává pětina lednic, polovina mobilů a čtvrtina zbylých elektro pomocníků. Ti přitom mohou poskytnout většinu materiálů, které obsahují, k výrobě nových a tak výrazně pomoci šetřit na planetu. Kterou - na rozdíl od ledniček a mikrovlnek - máme skutečně jen jednu.